piątek, 30 stycznia 2015

Literatura w przysłowiach [1]

Jeśli myślicie, że znacie wszystkie, albo oryginalne wersje polskich przysłów - jesteście w błędzie! Przygotujcie się na szok porównywalny tylko do tego, że pielucha tetrowa nie nadaje się do docieplania budynków użyteczności publicznej, a tillexis to nie rodzaj tkaniny bawełnianej!
Oto pierwszy odcinek cyklu "Literatura w przysłowiach"!
WŁALA!

PANTA RHEI (z greckiego - "wszystko płynie"), 
określenie filozoficznej zasady zmienności i względności 
we Wszechświecie. Powiedzenie przypisywane Heraklitowi z Efezu, 
twierdzącemu, że nie ma rzeczy o stałych właściwościach. 
Nie ma bytu, jest tylko stawanie się.

lub


REJ
dawniej: szereg, rząd, łańcuch

piątek, 23 stycznia 2015

niedziela, 18 stycznia 2015

Books Not Dead

W 2014 roku, kiedy poszukiwałem partnerów Bazgroła (informacje o nim znajdziecie w poprzednim poście), udało mi się skontaktować z Radkiem Mysłkiem z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak się okazało nasza współpraca nie ograniczyła się tylko do wsparcia konkursu (Jurek Owsiak przygotował rysunki dla dzieciaków), lecz zaowocowało jeszcze jedną akcją - zbieraniem książek dla bibliotek, czyli Books Not Dead.

Idea była prosta - zorganizowanie namiotu, do którego podczas 20. Przystanku Woodstock w Kostrzyniu ludzie przynosić będą książki, które potem rozwiezione zostaną do wszystkich zainteresowanych. Choć komunikat pojawił się ledwo na tydzień przed imprezą udało się zebrać kilkaset pozycji, które powędrowały do lokalnych bibliotek. Owszem, zgłoszeń do podziału woodstockowych łupów było więcej, ale przecież od czegoś trzeba zacząć!

Kiedy na początku 2014 roku omawialiśmy co chcemy zrobić, jak akcja ma wyglądać i kto mógłby się w Books Not Dead zaangażować, musieliśmy mocno wstrzymywać konie rozbudzonej wyobraźni. Jak się okazało całkiem słusznie, bo choć potencjał Przystanku jest ogromny, to dotarcie do miejsca jakie sobie wyznaczyliśmy niestety trochę potrwać musi i to nawet mając wsparcie takiego mecenasa jakim jest firma Matras, która z wielkim entuzjazmem podeszła do naszych planów.

Bo nam nie chodzi tylko o zbieranie książek, chcemy by w ramach Akademii Sztuk Przepięknych powstała aleja literacka, gdzie będzie można nie tylko przynieść książki dla potrzebujących, lecz również spotkać pisarzy i ludzi związanych z branżą wydawniczą, porozmawiać z nimi, poradzić się czy po prostu przyjacielsko przybić żółwika.

Mam nadzieję, że powoli, z roku na rok Books Not Dead będzie rosło, że nie tylko wspomożemy potrzebujące biblioteki (o ich problemach postaram się napisać już wkrótce), ale utrwalimy miłość do książek wśród tysięcy starych i zarazimy nią tysiące nowych czytelników.

Komunikat zachęcający do wzięcia udziału w pierwszej edycji znajdziecie TUTAJ.

Niestety w 2015 r. m.in.z powodu kłopotów zdrowotnych i pobytu w szpitalu, nie mogłem zaangażować się w akcję, ale obecnie (choć z chorobą zmagać się już będę do swojego osobistego końca świata) czuję się o niebo lepiej i znowu będę mógł pociągnąć Books Not Dead!

Moja własnoręczna córka Majka na stoisku


Część zebranych książek - mogło być lepiej, ale przecież od czegoś trzeba zacząć!

sobota, 17 stycznia 2015

BAZGROŁ 2015

Kiedy 6 lat temu rozpoczynałem przygodę z Bazgrołem, nie sądziłem, że akcja ta rozrośnie się do takich rozmiarów, że uda mi się zachęcić do współpracy tyle firm, znanych osób, mediów, a przede wszystkim dużych i małych twórców. 

Bazgroł to konkurs nietypowy, który już dawno wyszedł poza granice naszego pięknego kraju i staje się powoli największym konkursem literacko - plastycznym dla dzieci w wieku 0-100+ w Europie, a może i na świecie! Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na to, co udało się zdziałać przy 5. edycji (a przecież tradycją jest, że każda następna edycja akcji jest większa od szanownej poprzedniczki!).

O co w nim chodzi? Do udziału zapraszam duety (zespoły) autorskie dziecko-dziecko, dziecko-dorosły, gdzie jedna osoba pisze bajkę / baśń / opowiadanie / tworzy scenariusz komiksu, druga wykonuje do tak powstałego tekstu ilustracje / zdjęcia / komiks. Dzieci, które z jakiś powodów nie mogą znaleźć sobie partnera lub chcą dodatkowo pochwalić się swoją pracę mogą skorzystać z tzw. "gotowców", czyli prac przygotowanych przez zawodowców (pisarzy i grafików) oraz osoby znane i lubiane (wystarczy zajrzeć na stronę konkursową do zakładki - Gotowce dla wszystkich).

Finał odbędzie się 16 maja 2015 roku o godz. 12.00 podczas Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym.

Więcej informacji znajdziecie na stronie konkursowej! Oczywiście na razie nie ma ich zbyt dużo, ale z czasem dobrych wieści będzie przybywać.

Zapytacie - czemu informacja ta znalazła się na blogu, którego treści przeznaczone są w większości do ludzi dorosłych? Bo - jak wspomniałem - w duetach występować mogą (oczywiście z dzieckiem) również dorośli. Namówcie więc swoje pociechy, pociechy znajomych, przekażcie informację o akcji do przedszkola, szkoły, biblioteki, domu kultury! Nieście wieść przez kraj nasz piękny, jak jest długi i szeroki, nieście ją po Europie, obu Amerykach, Azji, Afryce, obu kołach podbiegunowych!

Zabazgrolmy ten świat!

Ave Cezar, darz bór i na Kowno!