GDYBY NIE KSIĄŻKA

Zastanawialiście się, co stałoby się z bohaterami literackimi, gdyby nie trafili na karty książek? Jak potoczyłyby się ich losy, co robili lub jak skończyli wędrówkę po tym łez padole? Oto kilka moich propozycji.


Pinokio (wł. Pinocchio) – postać fikcyjna stworzona przez Carla Collodiego, autora powieści Pinokio (Le avventure di Pinocchio), która ukazywała się w odcinkach w latach 1881-1883.


Piotruś Pan bohater powieści autorstwa szkockiego powieściopisarza i dramaturga Jamesa Matthew Barriego. Pierwotnie Barrie napisał sztukę teatralną pod tytułem "Peter Pan", pierwszy raz wystawioną w 1904. W 1911 Barrie zaadaptował ją na powieść, której nadał tytuł "Peter Pan and Wendy".


Królowa śniegu (org. "Snedronningen") – jedna z bohaterek baśni napisanej w 1844 roku przez Hansa Christiana Andersena i opublikowana rok później.


Dzwoneczek - jedna z bohaterek książki szkockiego powieściopisarza i dramaturga Jamesa Matthew Barriego.


Smok Wawelski – legendarny potwór, mieszkający u podnóża krakowskiego wzgórza wawelskiego w jaskini nazywanej Smoczą Jamą. Wymieniony w XII-wiecznym przekazie przez Wincentego Kadłubka.


Tomcio Paluch – fikcyjna postać z folkloru Wysp Brytyjskich, również bohater baśni Charles'a Perraulta i braci Grimm, chłopiec wzrostem nie przekraczający kciuka swego ojca.


Księżniczka na ziarnku grochu – baśń autorstwa Hansa Christiana Andersena, wydana po raz pierwszy w 1835 roku w pierwszym zbiorze baśni tego pisarza.


Bazyliszek (gr. basiliskos, łac. regulus), czasem nazywany królem węży – mityczne stworzenie, pojawiające się w legendach, podaniach i bajkach wielu narodowości (także w Polsce).


Kominarczyk i pastereczka – baśń autorstwa Hansa Christiana Andersena.


Kopciuszek - istnieje w wielu wersjach (ok. 700), ale najsłynniejsze opracowania literackie stworzyli:
- Charles Perrault – zbiór "Bajki Babci Gąski", XVII w.
- bracia Grimm – XIX w.


Czerwony kapturek - postać wywodząca się z baśni ludowych, a opisana po raz pierwszy przez Charles'a Perraulta w 1697 roku w książce "Bajki Babci Gąski".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz